Bota

Rekord temperaturash të ulëta në SHBA

Një masë ajrore arktike ka sjellë rekorde temperaturash të ulëta në disa vende në SHBA. I ftohti i Arktikut, i cili filloi në Siberi, ka sjellë dhe akull në shumë zona.

Rekorde ditore janë vendosur në disa shtete, përfshirë Kansas dhe Illinois, transmeton KTV. Parashikuesit e motit thonë se qindra rekorde mund të barazohen ose ndryshohen këtë javë.

Katër vdekje në trafik janë lidhur me motin e rëndë, ndërsa më shumë se 1,000 fluturime janë anuluar.

Shkollat janë mbyllur edhe në disa zona, duke bërë që nxënësit me ankth të presin njoftimin e radhës.