KryesoreMagazina

Nga makiatot e deri te DokuFest-i, Kosova destinacioni i radhës evropian sipas “Breathe in Travel”

Blogu për destinacionet e ndryshme të vendeve të Evropës “Breathe in Travel” kësaj radhe ka shkruar për Kosovën, duke e renditur si destinacionin e radhës që duhet vizituar.

Më poshtë do të gjeni përshkrimin që ka bërë “Breath in Travel” për Kosovën.

‘E vendosur në zemër të Gadishullit Ballkanik, ky vend i mbyllur në det është një nga bizhuteritë e fshehura të rajonit. Nëse në vitet e fundit, imazhi i Kosovës lidhet drejtpërdrejt me luftën e fundit dhe shkatërrimin e saj, po ndryshon. Vizitorët kanë shumë për të zbuluar: peizazhe të ndryshme që kombinojnë kodra kodrinore, pyje të harlisura, livadhe dhe maja të mbuluara me borë, e bëjnë një vend të jashtëzakonshëm aventurash. Shtuar në këtë është bukuri e qyteteve të saj të vjetër dhe mikpritjen e pashembullt të banorëve të saj!

Për banorët e saj

Mirësjellja e popullatës lokale është në vetvete një arsye e mirë për të shkuar në Kosovë. Ky vend është shtëpia e një prej njerëzve më miqësorë dhe mikpritës në Evropë. Përpjekja për të ndihmuar vizitorët, është shumë e hapur, kosovarët janë gjithmonë të prirur për të shkëmbyer në vendin e tyre të bukur me turistët.

Për Prishtinën, një kryeqytet i gjallë

Kafe në rritje

Qyteti është plot, në çdo cep, tarraca dhe kafene. Hobi i preferuar i popullit të Prishtinës është të pijë kafe me miqtë. Qoftë për një takim apo për një takim biznesi, shpesh kafe është vendi i zgjedhur. Kosovarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë dhe çdo bar ka një makinë ekspres për të shërbyer me makiato të shijshme dhe specialitete të tjera italiane.

Jeta e natës

Ngutja dhe ngutja e qytetarëve  ndalon vetëm disa orë në fund të ditës dhe të rifillojë mbrëmjen në shumë bare dhe klube të Prishtinës. Popullsia e Kosovës, kryesisht e re, i jep qytetit një dinamizëm të veçantë. Entuziazëm, të rinjtë ecin në rrugë javë dhe fundjavë, duke krijuar një atmosferë të lumtur dhe energjike.

Për peizazhet e saj natyrore

Megjithëse është e vogël, Kosova është shtëpia e disa prej peizazheve natyrore më spektakolare në Ballkan. Shumica e tyre janë të vendosura në pjesën perëndimore të vendit, pranë kufirit malazez, dhe veçanërisht në Luginën e Rugovës, një rajon i jashtëzakonshëm natyror me pyje madhështore, maja të larta dhe pikëpamje të lë pa frymë.

Për qytetet e saj historike

Kosova nuk është vetëm për Prishtinën. Vendi është shtëpi për dy nga qytetet më piktoreske të gadishullit: Prizrenit  dhe Gjakovës. Ndërsa Prizreni është i famshëm për ndërtesat e epokës osmane dhe xhamitë e lashta, të tilla si xhamia spektakolare e Sinan Pasha. Gjakova është shtëpia e pazarit më e madhe e  vendit, e njohur për kafenetë e saj dhe dyqanet artizanale.

Për gastronominë e saj

Serbët dhe shqiptarët ndajnë pasionin e rakisë, një raki të fortë të bërë nga kumbulla, dardha, rrushi, ftua madje edhe mjaltë. Kuzhina lokale gjithashtu bashkon komunitetet, me përgatitjen e pjatave të frymëzimit osman, por me prekjen lokale. Recetat e vendit shpesh bëhen duke përdorur produkte vendore. Ndërsa goranët dhe boshnjakët janë më të njohur për burekun e tyre, këto “pasta të shijshme” të shijshme përgatiten në çdo qytet të Kosovës. Në qytetin e ndarë të Mitrovicës, sallamët e shijshëm, të quajtur qebapa në gjuhën shqipe ose ćevapčićien në gjuhën serbe, vlerësohen nga të gjithë banorët. Një shumëllojshmëri e gjerë e Quiches ose Pites janë përgatitur në rajon, duke përfshirë spinaq, djathë, mish teren, dhe patate. Ka një numër të varieteteve të tavave. Shumica e këtyre pjatave tradicionale gjenden në të gjithë Kosovën, me disa variatete. Disa produkte janë më specifike, si djathi i shijshëm nga Malet e Sharrit.

Për ngjarjet e tij

Dokufest Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar Dokufest ka fituar vlerësimin ndërkombëtar të Prizrenit. Dokufest është një ngjarje e pa të metë për prodhuesit e filmave në mbarë botën dhe tërheq mijëra vizitorë çdo verë. Filmat janë shfaqur në lumin Lumbardhi dhe festimet vazhdojnë në mbrëmje në Parkun Maras’, ka shkruar “Breath in Travel”.