Magazina

Mercedes-Benz prezanton makinën e së ardhmes

Mercedes-Benz ka prezantuar në Sallonin e Frankfurtit atë që shumë mirë mund të quhet makina e së ardhmes.

Mercedes-Benz Vision EQS është një makinë elektrike luksi, që sot për sot nuk ka ende një datë daljeje në treg, por mendohet se do të jetë viti 2021.

Kjo “perlë” ka dy motorë elektrikë dhe një bateri 100 kWh. Në total, 476 kuaj fuqi.

Nga 0 në 100 km/h arrin për 4,5 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 200 km/h.

https://youtu.be/njW9E-fCzcY