Kryesore

Ky është suplementi që rekomandohet të përdoret për personat që vizitojnë palestrën gjatë Ramazanit

Për entuziastët e rregullt të palestrës, konsumimi i një suplementi të njohur si kazeina është një mënyrë e shkëlqyer për të ndihmuar në rikuperimin dhe ruajtjen e fibrave të muskujve gjatë gjithë natës.

Sidoqoftë, për ata që agjërojnë gjatë Ramazanit, kazeina mund të jetë çelësi për t’u ndjerë më gjatë të ngopur dhe për të ruajtur nivelet e energjisë gjatë gjithë ditës deri në perëndim të diellit. Kazeina, proteina natyrale që përbën 80 për qind të qumështit të lopës, është një proteinë me çlirim të ngadaltë që siguron të gjitha aminoacidet thelbësore që trupi juaj ka nevojë për rritje dhe riparim. Shumë atletë konsumojnë 20-30 gram kazeinë menjëherë para gjumit pasi krijon një shkallë të qëndrueshme dhe të zgjatur, por të ulët të sintezës së proteinave të muskujve (MPS). Proteina ndihmon në rikuperimin e muskujve pas një stërvitje të rëndë dhe ndihmon në ruajtjen e niveleve të energjisë gjatë periudhave të gjata të mos ngrënit.

Casein për syfyr?

Si çdo suplement, megjithatë, mund të ketë efekte anësore, kështu që a është ideale të konsumohet gjatë Ramazanit?

Lubna Dhalani, dietologe e licencuar në Aster Clinic, Bur Dubai, tha se kazeina mund të rekomandohet për syfyr pasi luan një rol të ngjashëm me karbohidratet me tretje të ngadaltë, gjë që e mban një person më të ngopur për një kohë më të gjatë pa një rritje të sheqerit në gjak. “Kabohidratet me çlirim të ngadalshëm, si drithërat e grurit, tërshëra, thjerrëzat, si dhe frutat me fibra të larta si hurmat dhe fiqtë rekomandohen gjatë Ramazanit. Po kështu, kazeina është e disponueshme për trupin edhe në mungesë të ushqimit për shkak të çlirimit të saj të vazhdueshëm në qarkullimin e gjakut”, tha Dhalani.

Megjithatë, Dhalani tha se kazeina nuk duhet të zëvendësojë konsumin e proteinave natyrale të disponueshme në qumësht, bishtajore, mish, shpendë dhe peshk.

“Është një proteinë qumështi e dobishme nëse konsumohet sipas kërkesave të trupit dhe gjithashtu në formën e saj natyrale të papërpunuar dhe jo izolate të përpunuara të disponueshme në treg. Unë do të thoja se çdo gjë në moderim është e mirë, “tha ajo.

Periudha e tretjes 7-orëshe

Ghazi Karim, Menaxher i Përgjithshëm dhe trajner në Symmetry Gym shpjegoi se kazeina mund të marrë deri në shtatë orë për t’u tretur, që është numri mesatar i orëve të gjumit në natë. Kjo e bën atë ideal për atletët që të konsumojnë para gjumit për të “ruajtur masën e dobët dhe për të reduktuar katabolizmin”.

Megjithatë, Karim vuri në dukje se përdorimi i suplementeve të kazeinës vetëm si një ndihmë në agjërim nuk ka treguar rënie të ndjeshme të niveleve të urisë në krahasim me ushqimet e tjera. “Në përvojën tonë, përdorimi i burimeve ushqimore më të shëndetshme dhe kombinimi i duhur i proteinave me tretje të ngadaltë dhe karbohidrateve të ngadalta të tretjes gjatë syfyrit rezultuan drejtpërdrejt në nivele më të mira energjie gjatë ditës dhe gjithashtu më pak ankesa për urinë,” shtoi ai.