Bota

Edhe Angela Merkel “lë të kuptohet se Kina ka mashtruar botën mbi coronavirusin”

Angela Merkel është bërë udhëheqësja më e fundit botërore që lë të kuptohet se Kina ka mashtruar botën mbi coronavirusin.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, kancelarja gjermane i kërkoi Pekinit të ishte transparent në lidhje me origjinën dhe transmetimin fillestar të virusit.

“Unë besoj se sa më transparente të jetë Kina në raport me historinë e origjinës së virusit, aq më mirë është për të gjithë në botë në mënyrë që të mësojnë prej kësaj”.

Me 4,648 vdekje, Gjermania ka pësuar pothuajse të njëjtin numër të saktë viktimash si Kina – me 4,636 – por ka konfirmuar pothuajse 62,000 infeksione të tjera.

Dhe deklarata e Merkel vjen pasi presidenti francez Emmanuel Macron tha se kishte ‘qartë gjëra që ndodhën për të cilat ne nuk dimë’ kur u pyet për shifrat e vdekjeve dhe infeksioneve të Kinës.

Ndërkohë presidenti amerikan Donald Trump dhe figura të larta republikane në SHBA gjithashtu kanë hedhur dyshime në të dhënat e infeksioneve të Kinës.

Kancelarja Merkel foli ndërsa Gjermania filloi të qetësonte masat e bllokimit që u vendosën si pasojë e coronavirusit, duke lejuar që dyqanet e vogla dhe bizneset të rihapen, me kusht që të zbatonin masat distancuese sociale.

Sidoqoftë, Merkel bëri thirrje për kujdes pasi masat të qetësohen – duke thënë se vendi do të detyrohet të tërhiqet në mbyllje të plotë nëse rastet e coronavirusit fillojnë të rriten përsëri me shpejtësi.