KryesoreLajme

Der Spiegel: Merkel dhe Macron – paqebërësit e Ballkanit?

Në Ballkanin Perëndimor, idetë nacionaliste si zgjidhje konflikti janë në kërkesë. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kreu i shtetit të Francës, Emmanuel Macron, duan të parandalojnë skenarë të tillë në një samit nesër në Berlin.

Shkëmbimet territoriale, demarkacioni etnik, rivendosja e grupeve etnike – këto janë idetë zjarrvënëse që politikanët kryesorë në shtetet e Ballkanit Perëndimor, Serbisë, Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi, Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore janë marrë parasysh për disa muaj për perspektivën serioze politike për rajonin e tyre, shkruan Der Spiegel.

Megjithëse propozimet janë një kujtesë fatale për luftën në ish-Jugosllavi dy dekada e gjysmë më parë, disa anëtarë të BE-së dhe qeveria amerikane po sinjalizojnë mbështetjen për disa plane, veçanërisht për shkëmbimin territorial ose ndryshimet kufitare mes Serbisë dhe Kosovës, përkujton gazeta gjermane.

Por tani kancelarja Merkel dhe presidenti francez Macron duan të vendosin një linjë nën debatet e reja etno-nacionaliste.

Merkel dhe Macron kanë ftuar krerët e shteteve dhe qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në një samit në Berlin të hënën, nesër më 29 prill.

Kjo është thjesht një mbledhje joformale, por kancelarja gjermane dhe presidenti francez duket se duan t’i japin fund debateve të disa muajve të fundit me një fjalë të vetme të pushtetit në takim, sidomos për ecjen përpara të dialogut krejtësisht të bllokuar mes Serbisë dhe Kosovës.

Në Serbi dhe Kosovë, ideja e shkëmbimit territorial ka shkaktuar kundërthënie të ashpra. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka jo vetëm partitë e vogla opozitare kundër tij, por edhe shumicën e shoqërisë serbe, e cila kundërshton çdo kompromis mbi çështjen e Kosovës.

Në Kosovë, nga ana tjetër, presidenti Hashim Thaçi është kryesisht vetëm – qeveria, partitë parlamentare, shumica e shqiptarëve të Kosovës dhe madje shumica e serbëve të Kosovës kundërshtojnë një ndarje të vendit, rikujton Der Spiegel.

Megjithëse pothuajse të gjithë diplomatët me përvojë të Ballkanit Perëndimor janë kundër idesë së shkëmbimit territorial, pas hezitimit fillestar, ata u mbështetën nga shefi i politikës së jashtme të BE Federica Mogherini, komisionari i BE për Zgjerimin Johannes Hahn, Austria, Hungaria dhe, së fundmi presidenti amerikan Donald Trump.

Ky legjitimitet në një nivel global politik nxiti shumë zjarrvënës në Ballkanin Perëndimor. Kreu i Republikës Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik, e mirëpret këtë ide, pasi është në përputhje me planin e tij për t’u shkëputur nga Bosnja.

Ndërkohë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, sipas gazetës gjermane, flet hapur mbi idenë e një Shqipërie të Madhe, e cila mund të përfshijë pjesë të Maqedonisë dhe Kosovës. Rusia është përmbajtur nga debati deri më tani, përfundon gazeta./ksp