Lajme

Daçiq thotë se Vuçiq e refuzoi ashpërsisht letrën për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë se presidenti Aleksandar Vuçiq ka refuzuar ashpërsisht dokumentin që, sipas tij, iu dorëzua në tavolinë me një pikë ku kërkohej njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai tha se është e vërtetë se një dokument i tillë u dorëzua në tavolinë, por që për Serbinë ishte e papranueshme për Serbinë.

Është e vërtetë pati dokument me të gjitha këto propozime, pika 10, ishte në tryezën e negociatave, e cila, sipas informacionit që mora nga niveli më i lartë i delegacionit në Uashington, u refuzua brutalisht”, tha Daçiq në TV Pink.

Daçiq gjithashtu e ka quajtur këtë një nevojë për unitet politik dhe shtetëror sepse sipas tij është shumë e rëndësishme që Serbia të jetë e qëndrueshme politikisht.