Mbi 55 milionë të infektuar me Covid-19 dhe 1.3 milionë viktima në gjithë botën

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani, në botë rezultojnë të jenë infektuar me koronavirus 55,425,558 persona. Prej këtij totali, 1.3 milion persona kanë ndërruar jetë ndërsa 38,559,196 të tjerë e kanë humbur betejën me sëmundjen.

Numrin më të lartë të të infektuarve në botë e mban SHBA ku numërohen 11,5 raste të konfirmuara ndërsa e kanë humbur jetën si pasojë e Covid-19, 252,652 persona.

Në vendin e dytë vjen India me 8,87 milion të infektuar dhe 130,559 viktima. I treti radhitet Brazili me 5,87 raste pozitive dhe 166,067 raste fatale. Situata më kritike aktualisht duket në Evropë, ndërsa shetet e kontinentit të vjetër përballet me valën e dytë të pandemisë. s.b/abcnews.al/