Shkon në 15 mijë numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë

Numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë ka arritur në 15 mijë.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 634 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive.
Që nga 13 marsi kur u konfirmuan rastet e para, numri total i rasteve pozitive është 15 mijë 2 raste nga 61 mijë 547 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.