Xhenxhefili largon viruset, ftohjen dhe stresin

Xhenxhefili ka veti të mrekullueshme shëruese dhe është testuar për shumë probleme shëndetësore.

Mund të bëhet gjithashtu nga vaji në kombinim me vajin e ullirit për të kuruar simptomat e ftohjes dhe viruseve. Përveç kësaj, është i përshtatshëm për masazh të trupit, veçanërisht për relaksim pas një periudhe stresuese, transmeton tch.

Përgatitja: Pritini xhenxhefilin së bashku me lëkurën duke mbushur një filxhan 2.4 dl. Derdhni një filxhan vaj ulliri në tiganin e zjarrit dhe shtoni xhenxhefil. Piqeni në furrë për dy orë në 70 Celsius. Vendosni garzë të pastër në një tigan dhe vaj. Shtrydhni garzën me duart tuaja për të shtrydhur sa më shumë që të jetë e mundur. Hidhni në një kavanoz dhe vendosni datën që e keni bërë. Zakonisht mund të përdoret për rreth gjashtë muaj. Ruajeni në një vend të errët dhe të freskët. Shtoni vajin në ujë të nxehtë, mbulojeni me një peshqir dhe merrni frymë. Problemet me kontrollin e urinimit ndodhin në një numër të madh të njerëzve.

Mos mbajtja urinare ose fshikëza aktive mund të jetë i pakëndshëm si për gratë ashtu edhe për burrat. Mënyra e jetesës dhe pije të caktuara, ushqime dhe ilaçe – mund të ndikojnë në fshikëz dhe të shkaktojnë urinim të pakontrolluar. Shkaqet mund të jenë infeksione kalimtare, gjendja e traktit urinar dhe organeve të tretjes. Kush mund t’ju ndihmojë? Nëse keni mos mbajtje urinare, duhet të konsultoheni me mjekun. Pasi të keni parë mjekun tuaj do t’ju jepen ilaçe, terapi dhe këshilla se çfarë të bëni.

Trajtimi për mos mbajtje urinare varet nga lloji i saj. Mund të jetë i nevojshëm një kombinim i trajtimeve të shumta dhe terapive – kështu që jini të durueshëm. Mjeku juaj do të sugjerojë trajtimet më pak invazive dhe do të kalojë në opsione tjera nëse është e nevojshme. Mjeku juaj mund të rekomandojë: Trajnimi i fshikëzës, për të vonuar urinimin pas lindjes së nevojës për të shkuar në tualet. Boshllëku i plotë i fshikëzës duke provuar të shkoni përsëri në tualet pak minuta pasi të keni urinuar. Shkuarja në tualet rregullisht. Mundohuni të shkoni në tualet për dy deri në katër orë, pavarësisht nëse keni nevojë të urinoni, të “merrni zakon” të shkoni në tualet (jo kur duhet të bëni).Menaxhimi i të ushqyerit.