Asambleistja e VV -Xhelal Sveçlës: Kërko falje për foton me Gjuriqin

Asambleistja e VV-së në Pejë, Mevlude Idrizi ka kërkuar nga ish-deputeti i kësaj partie Xhellal Sveçla që të kërkojë falje publike pas fografisë së tij në të një njëjtën tavolinë me Marko Gjuriq.

Idrizi thekson se ka një respekt të madh për kontributin e Sveçlës në Lëvizjen Vetëvendosje dhe një kërkim falje nga ana e tij për këtë gabim të pavetëdijshëm, do të bënte madhështor.

“Pritshmerite e popullit nga Vetevendosja ne krye me Albinin Kryeminister jane shume te medha, dhe e shohin si shpresen e fundit per Kosoven. Prandaj nje kerkim falje nga Xhelali per gabimin (ndoshta jo fare gabimi i tij, por ka ra pre e nje fotoje te nje momenti qe na la pa fjale neve qe e rrespektojme dhe ja njohim kontributin shumevjeqare) do te ishte shume njerezore, do te ishte madheshti, mu sikur Xhelali qe qendroje e ishte madheshtor per shume vite ne Vetevendosje” thekson Idrizi.

Ajo më tej thekson se pritshmëritë e popullit tek Lëvizja Vetëvendosje janë shumë të mëdha dhe deputetet e saj duhet te jene shembull i se mirës, duhet te jene pak te gabueshem dhe shume te kujdesshëm ne situata qe mund te bien pre e fotove apo lajkave, apo edhe situatave te montuara shkruan Idrizi në Facebook.

Postimi i plotë i Idrizit:

Xhelali eshte themelues i Vetevendosjes. Ka nje aktivitet angazhim dhe pune shumevjeqare, pa u lekundur kurre, pa u frikesuar kurre, dhe çdo gabim i tij sado i vogel qe mund te jete, me dashje apo pa dashje e pa fajin e tij, neve aktivisteve qe ja njohim punen e pandalshme, na duket shume. Xhelalin e rrespektojne te gjithe, dhe nuk e zbeh rrespektin nje gabim i vogel, e qe ndoshta eshte dashte me u tregu me i kujdesshem karrshi situatave, sepse VV-ne menxi presin me pa dikund apo diqka ne gabim qe me ju qele goja te gjitheve. Pritshmerite e popullit nga Vetevendosja ne krye me Albinin Kryeminister jane shume te medha, dhe e shohin si shpresen e fundit per Kosoven. Prandaj nje kerkim falje nga Xhelali per gabimin (ndoshta jo fare gabimi i tij, por ka ra pre e nje fotoje te nje momenti qe na la pa fjale neve qe e rrespektojme dhe ja njohim kontributin shumevjeqare) do te ishte shume njerezore, do te ishte madheshti, mu sikur Xhelali qe qendroje e ishte madheshtor per shume vite ne Vetevendosje.
Por edhe nuk duhet marre si dashakeqe kritikat qe ja bem Xhelalit disa nga ne aktivistet qe e duam dhe rrespektojme
Vetevendosja dhe deputetet e saj duhet te jene shembull i se mires, duhet te jene pak te gabueshem dhe shume te kujdesshem ne situata qe mund te bin pre e fotove apo lajkave, apo edhe situatave te montuara, sepse ky popull shpresen e vetme e ka te deputetet e Vetevendosjes, ne krye me Albinin
Ne jemi ndryshe, dhe te tille edhe duhet te jemi ne publik
Pse jemi ndryshe, edhe jemi Vetevendosje. Kritika e mirefillte ne mes nesh duhet te vleresohet si dashamiresi, konstruktivitet dhe permiresim i gabimeve te vogla e qe per Vetevendosjen te tjeret i shohin shume te medha, i shohin me llupe
Ne Vetevendosje jemi ndryshe, per ndryshe na votuan dhe na besuan
Xhelal, me gjithe rrespektin per ty, kerkim falja te ben madheshtor, ashtu sikur te beri puna e vepra madheshtor per shume vite
Me Vetevendosjen. Me Albinin Kryeminsiter. Me Deputetet e Vetevendosjes pa dallim, kur jane te suksesshem. Me Deputetet, Aktivistet, Dashamiret e Simpatizantet e Vetevendosjes edhe kur gabojne e kritikojne per te miren e Vetevendosjes
Pa kritike konstruktive e te mirefillte nuk ka suksese
Wazhdojme me Vetevendosjen me Albinin Kryeminsiter