Soda e bukës bën mrekulli: Mësoni 11 problemet që i eliminon ky ilaç tradicional

Çdo kush nëpër shtëpitë e tyre ka një pako që brenda mbanë sodë të bukës, apo bikarbonë. Edhe atë e përdorin më së shpeshti për qëllime shëndetësore, transmeton Ministria Lajmeve.


Soda është ilaçi lirë dhe mund të gjendet kudo. Ndoshta nuk i keni ditur disa nga gjërat që shëron soda bikarbona, prandaj lëxoni më poshtë.

Përzieni ½ gotë me ujë me ½ lugë sodë buke dhe pijeni 1 herë në ditë, në mënyrë që të trajtoni acidin në stomak, urthin dhe ulcerën.

Pastrues i këmbëve

Miksoni ujë të ngrohtë me 3 lugë gjelle sodë buke dhe fusni këmbët tuaja në të.

Si një dezinfektues shumë i mirë

Përzieni uthull molle dhe pak sodë buke. Pas kësaj ju mund të pastroni vaskën me të. edhe si pastrues duarsh

Si një deodorant natyral

Po të aplikoni pak sodë në sqetullat tuaja era e keqe do të zhduket.

Mbrojtje nga pickimet

Nëse aplikoni pak sodë buke dhe ujë në vendin ku jeni pickuar, do të parandaloni kruajtjet.

Kundër urthit dhe ulcerës

Teksa lani duart shtoni një lugë kafe me sodë. Kjo do të largojë papastërtitë dhe aromat e pakëndshme.

Rregullon çarjet e lëkurës (si puna e plagës)

Përzieni 1 lugë gjelle sodë me një filxhan çaji me ujë. Aplikojeni dy herë në ditë në zonën e prekur për t’i shëruar plasaritjet.

Për djegiet nga dielli

Shtoni gjysmë filxhan çaji sodë në ujë të ngrohtë dhe e aplikoni në lëkurë për të trajtuar djegiet nga dielli.

Heq “pllakat” te dhëmbët

Zbardh dhëmbët

Merrni një dredhëz dhe përziejeni atë me ½ lugë sodë. Pastaj, aplikojeni atë në dhëmbët tuaj dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta. Bëjeni këtë një herë në javë.

Studimet provojnë se soda e bukës heq pllakat te dhëmbët më mirë sesa një pastë tradicionale.

Ajo eliminon bakteret në gojë.

Përzieni pak sodë buke dhe kripë për të hequr qafe bakteret në mishrat e dhëmbëve.