Vritet djali i Osama bin Ladenit

Inteligjenca amerikane ka marrë informacione se djali i themeluesit të Al-Kaedës, Osama bin Laden, Hamza ka vdekur, raportoi të mërkurën NBC News.

NBC tha që tre zyrtarë amerikanë kishin konfirmuar se kishin informacione për vdekjen e Hamza bin Ladenit, por nuk dhanë detaje për datën ose vendin, dhe nuk treguan nëse ata kishin konfirmuar informacionin.

Nuk dihet nëse SH.B.A. luajti një rol në vdekjen e Hamzës apo nëse vdekja ishte konfirmuar, sipas NBC News, e cili raportoi inteligjencën të Mërkurën duke cituar tre zyrtarë të SH.B.A, përcjellë Indeksonline.

Në mars, Departamenti i Shtetit dha një çmim prej 1 milion dollarë për informacione që çuan në kapjen e Hamzës.