Ushtria izraelite fillon sulm ajror në Rripin e Gazës

Hamas lëshon 250 raketa në territorin e Izraelt, IDF bombardon 120 bjektiva në Gaza, duke përfshirë edhe tunelin e sulmit.

Në deklaratën me shkrim të bërë nga ushtria e Izraelit shkruhet: “filluam sulme ajrore ndaj objektivave të Hamasit dhe Xhihadit Islam në Gazë”.

Bëhet e ditur se sulmi është filluar si kundërpërgjigje për rreth 250 raketat e hedhura sot nga Gaza në Izrael.

Në deklaratë bëhet e ditur gjithashtu se në rajonet izraelite në afërsi të Rripit të Gazës vazhdojnë të bien raketa dhe herë pas here bien sirenat.

Kurse në median lokale u bë e ditur se nga Gaza sot janë hedhur mbi 100 raketa dhe një pjesë e madhe e tyre u asgjësuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit “Kupola e Hekurt”.

Në media u theksua gjithashtu se njëra prej raketave goditi një shtëpi në rajonin Eshkol në vijën kufitare me Gazën, por nuk pati të lënduar ndër ata që ndodheshin në shtëpi.

Na ndiqni
error